Előrehozott érettségi vizsga

„9. §(3) „Előrehozott érettségi vizsga a tanulói jogviszony fennállása alatt, az érettségi bizonyítvány megszerzése előtt egyes érettségi vizsgatárgyból első alkalommal letett érettségi vizsga, amely letehető

a) * a 12. § (1) bekezdésében meghatározott idegen nyelvekből, informatikából a középiskolai tanulmányok befejező tanévét megelőző második tanév május-júniusi vizsgaidőszakában, valamint az azt követő vizsgaidőszakokban, továbbá

b) * olyan érettségi vizsgatárgyból, amelyeknél a tanuló számára az adott vizsgatárgy vizsgájára való jelentkezés feltételeinek teljesítéséhez szükséges tantárgy, tantárgyak tanítása a középiskola helyi tanterve szerint a középiskolai tanulmányok befejező tanévét megelőző tanévek valamelyikében lezárul, először a középiskolai tanulmányok befejező tanévét megelőző második tanév május-júniusi vizsgaidőszakában, valamint az azt követő vizsgaidőszakokban. ” (100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról)

A fentiek alapján az alábbi vizsgaidőszakokban tehető előrehozott érettségi vizsga:

  • 10. évf. május-június,
  • 11. évf. október-november,
  • 11. évf. május-június,
  • 12. év. október-november.

A KZMK Helyi Tantervében rögzítettek szerint az idegen nyelveken és a digitális kultúrán kívül a következő tantárgyak felelnek meg az előrehozott érettségi vizsga feltételeinek: földrajz, biológia, kémia, fizika, ének-zene, vizuális kultúra.

Az osztályozóvizsgán szerzett jegy a tanuló tanév végi érdemjegyének minősül, ezt a vizsgázó már nem javíthatja. Természetesen továbbtanulásnál is ezeket az eredményeket kell figyelembe venni, amennyiben a pontszámításnál érintett tantárgyról van szó.

A májusi-júniusi vizsgaidőszakban előrehozott érettségire jelentkezők számára az osztályozó vizsgák várható időpontja 2023 áprilisa. Amennyiben valaki két vagy három évfolyam anyagából vizsgázik, akkor évfolyamonként külön vizsgát tesz, ezekre évfolyamonként külön érdemjegyet kap.

Akinek szakvélemény alapján kedvezmény, vagy mentesség adható, annak a vizsgára vonatkozóan külön kell ezt kérvényezni. A kérvényt az iskola igazgatójának kell címezni. Ha a vizsgázó még nem töltötte be a 18. életévét, akkor a gondviselőnek kell kérvényezni, ha nagykorú, akkor saját maga kell hogy kérvényezze a mentesítést. A kedvezmény érvényesítése csak a kérvény alapján lehetséges!

Az előrehozott érettségi vizsga ugyanolyan érettségi vizsgának minősül, mint a rendes érettségi vizsga:

  • a jelentkezéstől ebben az esetben sem lehet visszalépni;
  • a jelentkezés szintje a jelentkezési határidőt követően nem módosítható;
  • tanulói jogviszonyban (10-12. évfolyamokon) egy tárgyból adott szinten egy alkalommal tehető előrehozott érettségi vizsga;
  • a sikeres (elégtelentől különböző eredményű) előrehozott érettségi vizsga megismétlésére jobb érdemjegy megszerzése érdekében csak a 12. évfolyamot követő őszi vizsgaidőszakban van lehetőség;
  • ha az előrehozott vizsga során a vizsgázó középszinten vizsgázott, tanulói jogviszonya alatt egy alkalommal szintemelő érettségi vizsgát tehet az adott vizsgatárgyból.

Az előrehozott érettségi vizsga után a tanuló nem kap érettségi bizonyítványt. Az előrehozott érettségi vizsga szintjét, érdemjegyét és százalékos eredményét az iskola rávezeti a tanuló törzslapjára, a tanuló a vizsgáról törzslapkivonatot kap. Ezt meg kell őrizni és a rendes érettségire történő jelentkezéskor (12. osztályban februárban) le kell adni!  Érettségi bizonyítványt a rendes érettségi vizsga után kap a tanuló, az előrehozott érettségi vizsga eredménye ekkor kerül be a bizonyítványba.

Figyelem: a sikertelen előrehozott érettségi vizsga esetében az adott vizsgatárgyból javító- vagy pótlóvizsgára legkorábban csak a rendes érettségi vizsga vizsgaidőszakában lehet majd jelentkezni! Tehát azok a tanulók, akiket ekkor javító- vagy pótlóvizsgára utasítanak, ezen vizsgáikat csak rendes érettségi vizsgájuk vizsgaidőszakában (12. osztályban) tehetik le. Részletes tájékoztatás az Oktatási Hivatal honlapján.